| » |
| M | D | W | D | V | Z | Z |
| 1 | 2 | |||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
| 31 |
De OCMW-raad keurde op 28 juni 2010 het jaarverslag van het OCMW goed. We presenteren graag een aantal cijfers.
Het OCMW van Beringen is met al haar diensten een belangrijke lokale werkgever. In het OCMW werken 213 personeelsleden, waarvan de overgrote meerderheid, maar liefst 86,9%, vrouwen.
In ons land leeft een burger op zeven onder de armoedegrens. Armoede wordt vaak gekenmerkt door onvoldoende inkomsten, maar armoede betekent meer dan louter geldgebrek. Armoede heeft een invloed op alle aspecten van het leven. De grondwet zegt dat iedereen het recht heeft om een menswaardig leven te leiden. Het OCMW tracht met de uitbouw van de hulpverlening van de sociale dienst aan dit recht tegemoet te komen.
Enkele cijfers:
- Op 31 december 2009 kregen 105 inwoners van Beringen een leefloon en ontvingen 129 mensen bijkomende financiële steun.
- We zien in 2009 geen grote veranderingen in het aantal dossiers budgetbegeleiding en budgetbeheer ten opzicht van vorig jaar. De dossiers schuldbemiddeling kennen echter op twee jaar tijd een vermeerdering van 68%. Dit geeft toch aan dat mensen steeds meer geconfronteerd worden met betalingsproblemen en/of een (overmatige) schuldenlast.
- Het OCMW merkt dat de laatste jaren steeds meer mensen in de problemen komen met de betaling van hun energiefacturen. Het gevolg is een spectaculaire stijging van het aantal behandelde dossiers. Voor het jaar 2009 tellen we 216 dossiers die door de Lokale Advies Commissie behandeld zijn.
- De klusjesdienst had in 2009 108 klanten. Hiervan deden er 57 een beroep deden op de dienst voor klussen en/of tuinonderhoud. Bij de overige 51 klanten voerden de klusjesmannen uitsluitend klussen uit.
- In 2009 vonden er 15 opleidingen, cursussen en workshops plaats in ons vormingscentrum. In totaal bereikten we 233 deelnemers. Een greep uit het aanbod: portfoliotraject, Nederlandse taalpraatgroep, Gezond leven, Weer stralen, Zorg dragen voor mezelf en mijn omgeving, planning en organisatie, rekenen en budgetteren, computer voor beginners, ... .
- Het OCMW heeft ook twee digihuizen, waar cliënten en inwoners van Beringen terecht kunnen voor hun digitale vragen. In 2009 gingen er 37 namiddagsessies door in het digihuis in het vormingscentrum met een gemiddeld aantal bezoekers van 21 per keer en 38 namiddagsessies in het digihuis in Paal met een gemiddeld aantal bezoekers van 23 per keer.
- In 2009 werden 1 037 aanvragen ingediend voor de verwarmingstoelage. Er werd in totaal 144 947,90 euro uitgekeerd voor 835 goedgekeurde dossiers.
De thuiszorgvoorzieningen zijn een verzamelnaam voor de verschillende diensten die door het OCMW worden aangeboden aan thuiswonende senioren. Al deze diensten hebben eenzelfde doel, namelijk de oudere toelaten zo lang mogelijk in de eigen vertrouwde omgeving te blijven.
Enkele cijfers:
- De dienst gezinszorg presteerde 20 939 uren bij 80 cliënten. De gemiddelde uurprijs bedroeg 4,67 euro.
- De poetsdienst was 15 840,75 uren actief bij 175 cliënten. De gemiddelde prijs per uur bedroeg 5,08 euro.
- Voor de mindermobielencentrale reden 22 vrijwilligers meer dan 84 000 kilometer. Ze voerden in totaal 3 727 ritten uit voor 368 cliënten. Binnen de Limburgse koepel AML neemt OCMW Beringen een belangrijke plaats in, zowel qua kilometers, ritten als aantal gebruikers en vrijwilligers.
- In 2009 ontvingen 444 mantelzorgers een maandelijkse toelage. Het uitgekeerde bedrag bedroeg 85 940 euro.
In 2008 werd er gestart met de vernieuwing van het woonzorgcentrum Corsala in Koersel. Het OCMW investeert er in de vernieuwbouw van het rusthuis en RVT Corsala, de start van een centrum voor kortverblijf, de bouw van een dagverzorgingscentrum, de renovatie van de centrale keuken en een aantal opwaarderingswerken voor de serviceflats. In 2009 bedroeg het aantal beschikbare bedden 55, het aantal bewoners per 31 december was 54 omdat we momenteel maar 1 echtpaar hebben opgenomen. Sinds 1 september 2009 telt ons woonzorgcentrum 18 ROB-bedden en 37 RVT-bedden. Het aantal bewoners uit de eigen gemeente neemt steeds toe: van 23 in 1993 tot 43 op 31 december 2009. We kenden 14 overlijdens, dit is in een verhouding van bijna 1 op 4.
De grootkeuken van het rusthuis kreeg ook een opfrisbeurt. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om de infrastructuur verder aan de HACCP-normering aan te passen. Tegelijkertijd werd het systeem van de maaltijdbedeling aangepast aan ergonomische normen en normen inzake voedselveiligheid.
Serviceflats Ter Linden
Het aantal bewoners in de 40 flats is afhankelijk van het aantal koppels in de flats maar schommelt doorgaans rond de 47. Op 31 december verbleven er acht koppels in het complex en waren er zodoende 48 bewoners. Van die 48 bewoners zijn er 26 bewoners uit de eigen gemeente Beringen.
Begin oktober 2009 hebben de eerste bewoners hun intrek genomen in de serviceflats van Residentie De Klitsberg. Op 31 december woonden er zes echtparen en tien alleenstaanden in de flats. De gemiddelde leeftijd van de bewoners was 78 jaar.
Dienstencentrum De Klitsberg is open sinds 26 oktober.
- Sinds december worden er ook maaltijden geserveerd. In december 2009 werden in totaal 155 maaltijden gebruikt. Voor de feestmaaltijd op 21 december 2009 waren er 120 aanwezigen. In het eerste kwartaal van 2010 zien we een duidelijke stijging in het aantal maaltijden.
- In het kader van Beringen fair-trade gemeente, opteerde het OCMW-bestuur om fair-trade koffie te schenken in het dienstencentrum.
- Een belangrijke schakel in de werking van het dienstencentrum zijn de vrijwilligers. Zij nemen de uitbating van de drankgelegenheid voor hun rekening, alsook het begeleiden van een aantal cursussen. We kunnen bij activiteiten ook nog rekenen op de hulp van vrijwilligers die meewerken achter de schermen. In december 2009 waren er 12 vrijwilligers actief in het dienstencentrum.
- Dagelijks worden er activiteiten georganiseerd in het dienstencentrum. De gemiddelde opkomst in 2009 bedroeg tussen 7 (workshop 3D kaarten maken) en 29 (computerles gevorderden) deelnemers.
Kinderdagverblijf Bambi
Over het volledige jaar 2009 waren er 46 kinderen ingeschreven in Bambi. Er waren geen aanvragen voor opvang van kinderen met een specifieke zorgbehoefte. Dit jaar waren er 68 genoteerde aanvragen voor opvang, 21 gezinnen kregen een positief antwoord. Begin september 2009 zijn we gestart met het verbouwen van de babyleefgroep. De belangrijkste reden voor deze verbouwing was de optimalisering van de veiligheid.
De toelage van de stad Beringen in ons werkingstekort bedraagt 4 328 472 euro, ofwel 101,22 euro per inwoner. Ter vergelijking: het Vlaamse gemiddelde bedraagt 127 euro (zie studie Dexia ‘lokale financiën').
Lees hier het volledige jaarverslag.
Dave Schops
Voorzitter OCMW